Return to IndexLogin

District 2 1A Boys Basketball
Friday, February 4 - Friday, February 18

Public View   View:
 
February 16
February 12
February 10
February 4
February 8
February 12
February 16-18
 
 
                   
test

DOWNLOAD
the WIAA Live App for easy access to brackets and game results.

              
"Eat the Seed"
If a lower seeded team beats a higher seeded team, the lower seeded team becomes the seed of the team it beat.
  
Both the Winner and the Loser of Game #17 advance to Regionals. The Winner of Game #19 advances to Regionals. The WIAA Seeding Committee will determine the State Tournament Bracket.
The Winner of Game #18 and the Loser of Game #19 advance to 1A District 1/2 Crossover games.
                
                
        
11 Summit Sierra 51
#1 @ Higher Seed
Feb. 4, Time TBD
6 Northwest 77
Loser to Gm9,
Winner to Gm5
       
     
L1 vs. L8
11 Summit Sierra 22
#9 @ Higher Seed
Feb. 10, 6:30pm
8 University Prep. 58
Loser Out,
Winner to Gm15
    
W1 vs. #3
6 Northwest 37
#5 @ Higher Seed
Feb. 8, 7:30pm
3 Seattle Academy 55
Loser to Gm5,
Winner to Gm13
    
             
              
              
   
W9 vs. W10
8 University Prep. 54
#15 @ Higher Seed
Feb. 12, 3:00pm
5 Bear Creek 61
Loser Out,
Winner to Gm18
        
W5 vs. W6
3 Seattle Academy 69
#13 @ Higher Seed
Feb. 12, 4:00pm
2 Overlake 58
Loser to Gm19,
Winner to Gm17
   
               
                 
        
10 Bush 58
#2 @ Higher Seed
Feb. 4, Time TBD
7 Eastside Prep. 47
Loser to Gm10,
Winner to Gm6
        
     
L2 vs. L7
7 Eastside Prep. 44
#10 @ Higher Seed
Feb. 10, 6:00pm
5 Bear Creek 75
Loser Out,
Winner to Gm15
    
W2 vs. #2
10 Bush 47
#6 @ Higher Seed
Feb. 8, 6:00pm
2 Overlake 68
Loser to Gm11,
Winner to Gm13
     
              
                
                
W15 vs. W16
9 Sultan 56
#18 @ Higher Seed
Feb. 16, 6:00pm
5 Bear Creek 47
Loser Out,
Winner to D1/D2 Crossover
              
W13 vs. W14
3 Seattle Academy 62
#17 @ Higher Seed
Feb. 18, 8:00pm
1 King's 72
Both to Regionals
               
                 
        
12 South Whidbey 28
#3 @ Higher Seed
Feb. 4, Time TBD
5 Bear Creek 59
Loser to Gm11,
Winner to Gm7
        
     
L3 vs. L6
12 South Whidbey 68
#11 @ Higher Seed
Feb. 10, 6:00pm
10 Bush 64
Loser Out,
Winner to Gm16
    
W3 vs. #4
5 Bear Creek 39
#7 @ Higher Seed
Feb. 8, 6:00pm
4 Cedar Park Chr. (Bothell) 42
Loser to Gm10,
Winner to Gm14
     
              
                
                
   
W11 vs. W12
12 South Whidbey 32
#16 @ Higher Seed
Feb. 12, 6:00pm
9 Sultan 77
Loser Out,
Winner to Gm18
        
W7 vs. W8
4 Cedar Park Chr. (Bothell) 41
#14 @ Higher Seed
Feb. 12, 7:00pm
1 King's 76
Loser to Gm19,
Winner to Gm17
   
               
                 
        
9 Sultan 36
#4 @ Higher Seed
Feb. 4, Time TBD
8 University Prep. 55
Loser to Gm12,
Winner to Gm8
        
     
L4 vs. L5
9 Sultan 59
#12 @ Higher Seed
Feb. 10, 6:30pm
6 Northwest 49
Loser Out,
Winner to Gm16
    
W4 vs. #1
8 University Prep. 41
#8 @ Higher Seed
Feb. 8, 6:30pm
1 King's 53
Loser to Gm9,
Winner to Gm14
    
L13 vs. L14
4 Cedar Park Chr. (Bothell) 54
#19 @ Higher Seed
Feb. 16, 6:00pm
2 Overlake 24
Loser to D1/D2 Crossover,
Winner to Regionals
             
               
               
               
                
                   
                   
                   
                   
                   
On to Regionals
First Place
Kings
Second Place
Seattle Academy
Third Place
Cedar Park Chr. (Bothell)
Copyright rSchoolToday/VNN