|
Saturday, February 12, 2022 | |||||
Game | Time/Location | Opponents | Winner | Loser | |
#1 | 3:00 PM Hazen HS |
Holy Names Acad 68 @Hazen 59 |
Holy Names Acad to #5 | Out | |
#2 | 5:30 PM Liberty HS |
Ballard 26 @Liberty (Renton) 30 |
Liberty (Renton) to #6 | Out | |
#3 | 7:00 PM Juanita HS |
Bishop Blanchet 42 @Juanita 39 |
Bishop Blanchet to #7 | Out | |
#4 | 7:30 PM West Seattle HS |
Franklin 52 @Eastside Catholic 65 |
Eastside Catholic to #8 | Out | |
Tuesday, February 15, 2022 | |||||
Game | Time/Location | Opponents | Winner | Loser | |
#5 | 3:30 PM @ Bellevue College |
Holy Names Acad 40 @West Seattle 50 |
West Seattle to #9 | Holy Names Acad to #11 | |
#7 | 3:30 PM @ Lake Washington HS |
Bishop Blanchet 50 @Lakeside (Sea) 55 |
Lakeside (Sea) to #10 | Bishop Blanchet to #12 | |
#6 | 6:30 PM @ Bellevue College |
Liberty (Renton) 28 @Garfield 61 |
Garfield to #9 | Liberty (Renton) to #11 | |
#8 | 6:30 PM @ Lake Washington HS |
Eastside Catholic 41 @Lake Washington 57 |
Lake Washington to #10 | Eastside Catholic to #12 | |
Thursday, February 17, 2022 | |||||
Game | Time/Location | Opponents | Winner | Loser | |
#9 | 3:30 PM @ Bellevue College |
West Seattle 50 @Garfield 76 |
Garfield to #15 | West Seattle to #13 | |
#10 | 6:30 PM @ Bellevue College |
Lakeside (Sea) 40 @Lake Washington 36 |
Lakeside (Sea) to #15 | Lake Washington to #13 | |
Friday, February 18, 2022 | |||||
Game | Time/Location | Opponents | Winner | Loser | |
#11 | 5:00 PM @ Bellevue College |
Holy Names Acad 37 @Liberty (Renton) 45 |
Liberty (Renton) to #14 | Out | |
#12 | 8:15 PM @ Bellevue College |
Bishop Blanchet 42 @Eastside Catholic 46 |
Eastside Catholic to #14 | Out | |
Saturday, February 19, 2022 | |||||
Game | Time/Location | Opponents | Winner | Loser | |
#13 | 1:15 PM @ Bellevue College |
West Seattle 41 @Lake Washington 69 |
Third Place | Fourth Place | |
#14 | 4:45 PM @ Bellevue College |
Liberty (Renton) 47 @Eastside Catholic 41 |
Fifth Place | Sixth Place | |
#15 | 8:15 PM @ Bellevue College |
Garfield @Lakeside (Sea) |
First Place | Second Place |
DOWNLOAD
the WIAA Live App for easy access to brackets and game results.
1 | Metro #1 | Garfield |
2 | Kingco #1 | Lake Washington |
3 | Metro #2 | Lakeside (Sea) |
4 | Metro #3 | West Seattle |
5 | Kingco #2 | Hazen |
6 | Kingco #3 | Juanita |
7 | Metro #4 | Eastside Catholic |
8 | Kingco #4 | Liberty (Renton) |
9 | Metro #5 | Ballard |
10 | Metro #6 | Franklin |
11 | Metro #7 | Bishop Blanchet |
12 | Metro #8 | Holy Names Academy |