Return to IndexLogin

District 2 1A Girls Basketball
Saturday, February 5 - Saturday, February 19

Public View   View:
 
February 17
February 15
February 11
February 5
February 9
February 15
February 17-18
 
 
                   
test

DOWNLOAD
the WIAA Live App for easy access to brackets and game results.

              
"Eat the Seed"
If a lower seeded team beats a higher seeded team, the lower seeded team becomes the seed of the team it beat.
  
Both the Winner and the Loser of Game #17 advance to Regionals. The Winner of Game #19 advances to Regionals. The WIAA Seeding Committee will determine the State Tournament Bracket.
The Winner of Game #18 and the Loser of Game #19 advance to 1A District 1/2 Crossover games.
                
                
        
11 Eastside Prep. 34
#1 @ Higher Seed
Feb. 5, 1:00pm
6 University Prep. 42
Loser to Gm9,
Winner to Gm5
       
     
L1 vs. L8
11 Eastside Prep. 29
#9 @ Higher Seed
Feb. 11, 6:45pm
8 South Whidbey 59
Loser Out,
Winner to Gm15
    
W1 vs. #3
6 University Prep. 37
#5 @ Higher Seed
Feb. 9, 6:00pm
3 Bush 46
Loser to Gm5,
Winner to Gm13
    
             
              
              
   
W9 vs. W10
8 South Whidbey 35
#15 @ Higher Seed
Feb. 15, 6:00pm
5 Cedar Park Chr. (Bothell) 45
Loser Out,
Winner to Gm18
        
W5 vs. W6
3 Bush 42
#13 @ Higher Seed
Feb. 15, 6:30pm
2 King's 70
Loser to Gm19,
Winner to Gm17
   
               
                 
        
10 Granite Falls 29
#2 @ Higher Seed
Feb. 5, 6:00pm
7 Sultan 49
Loser to Gm10,
Winner to Gm6
        
     
L2 vs. L7
10 Granite Falls 29
#10 @ Higher Seed
Feb. 11, 7:00pm
5 Cedar Park Chr. (Bothell) 42
Loser Out,
Winner to Gm15
    
W2 vs. #2
7 Sultan 30
#6 @ Higher Seed
Feb. 9, 6:30pm
2 King's 34
Loser to Gm11,
Winner to Gm13
     
              
                
                
W15 vs. W16
7 Sultan 44
#18 @ Higher Seed
Feb. 17, 6:00pm
5 Cedar Park Chr. (Bothell) 41
Loser Out,
Winner to D1/D2 Crossover
              
W13 vs. W14
2 King's 45
#17 @ Higher Seed
Feb. 18, 5:30pm
1 Seattle Academy 57
Both to Regionals
               
                 
        
12 Northwest 26
#3 @ Higher Seed
Feb. 5, 3:30pm
5 Cedar Park Chr. (Bothell) 48
Loser to Gm11,
Winner to Gm7
        
     
L3 vs. L6
12 Northwest 9
#11 @ Higher Seed
Feb. 11, 6:00pm
7 Sultan 50
Loser Out,
Winner to Gm16
    
W3 vs. #4
5 Cedar Park Chr. (Bothell) 55
#7 @ Higher Seed
Feb. 9, 6:00pm
4 Overlake 58
Loser to Gm10,
Winner to Gm14
     
              
                
                
   
W11 vs. W12
7 Sultan 65
#16 @ Higher Seed
Feb. 15, 6:00pm
6 University Prep. 42
Loser Out,
Winner to Gm18
        
W7 vs. W8
4 Overlake 42
#14 @ Higher Seed
Feb. 15, 6:30pm
1 Seattle Academy 53
Loser to Gm19,
Winner to Gm17
   
               
                 
        
9 Forest Ridge 30
#4 @ Higher Seed
Feb. 5, 4:00pm
8 South Whidbey 49
Loser to Gm12,
Winner to Gm8
        
     
L4 vs. L5
9 Forest Ridge 26
#12 @ Higher Seed
Feb. 11, 6:00pm
6 University Prep. 44
Loser Out,
Winner to Gm16
    
W4 vs. #1
8 South Whidbey 37
#8 @ Higher Seed
Feb. 9, 6:30pm
1 Seattle Academy 47
Loser to Gm9,
Winner to Gm14
    
L13 vs. L14
4 Overlake 44
#19 @ Higher Seed
Feb. 17, 6:00pm
3 Bush 43
Loser to D1/D2 Crossover,
Winner to Regionals
             
               
               
               
                
                   
                   
                   
                   
                   
On to Regionals
First Place
Seattle Academy
Second Place
Kings
Third Place
Overlake
Copyright rSchoolToday/VNN